Witaj...

Fotografia portretowa

fotografia portretowa

Fotografia portretowa – na jej temat możemy przeczytać w Wikipedii. Ale chyba nie o czytanie tu chodzi 😉

Portret, podobizna, konterfekt (fr. portrait; łac. protrahere – wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać; contrafacere – naśladować) – artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych. – tyle na temat portretu mówi Wikipedia.

Czy portret to tylko twarz?

Do tego zwrócona frontalnie w stronę obiektywu? Zdecydowanie nie.
Równie dobrze może to być cała sylwetka, ręka…
Zatem czym są zdjęcia portretowe?
Co takiego sprawia, że portret przyciąga uwagę, zachwyca, że chętnie na niego patrzymy? Oprócz podobieństwa, ważne jest również oddanie cząstki Twojego charakteru, tajemnicy, uroku.
Zadanie wcale nie łatwe, ale w tym już rola fotografa.

Fotografia portretowa

jest swego rodzaju manipulacją, ponieważ manipulujemy odbiorcą. Na zdjęciu trzeba pokazać to, co najpiękniejsze i najciekawsze.
Czy jest to oszustwo? Oczywiście, że NIE. Każda osoba wygląda czasem lepiej albo gorzej. Nie oznacza to wcale, że kiedy wyglądamy lepiej manipulujemy. Czy jest jakiś powód, dla którego na fotografiach mielibyśmy wyglądać gorzej? Podpowiem: nie ma. A zatem… wyglądajmy dobrze.
I nie trzeba tu stosować żadnego programu graficznego…

Portret biznesowy

Jest dziś niemal nieodłącznym elementem kariery zawodowej. Bo któż nie chciałby mieć w CV fantastycznego zdjęcia? Fotografie takie można wykonać w studio. Będą one służyły przede wszystkim do umieszczenia w CV lub w mediach społecznościowych. Z całą pewnością dobre zdjęcie biznesowe będzie kojarzyło się odbiorcy z tym, że ma do czynienia z profesjonalistą.

Fotografia wizerunkowa

To inna, swoista odmiana zdjęć biznesowych. Również musi być wykonana profesjonalnie. Jednak tutaj zamiast w studiu, zdjęcia możemy zrobić w biurze, podczas pracy w trybie home office, albo nawet w kawiarni czy parku. Ważne, aby przedstawić Twoje mocne strony, pokazać Cię w otoczeniu kojarzącym się z wykonywanym przez Ciebie zawodem. Po prostu: pokazać, że jesteś profesjonalistą.

A zatem… czas na zdjęcia.